Kupno pierwszej w życiu wędki nie należy do łatwego zadania. Z pozoru jest to bardzo łatwe zadanie, jednak wraz z coraz większym zgłębianiem tematu okazuje się, że zarówno rodzajów, jak i typów wędek jest stanowcza za dużo, aby można było bez wcześniejszego przygotowania nabyć którąś z nich.

Co będziemy łowić?

Najważniejsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać przed zakupem wędki, to jaką konkretnie rybę i gdzie będzie się próbowało złowić. Czymś zupełnie innym bowiem będą wędki karpiowe Shimano, spinning, czy też wędka w stylu bata. Każda z nich nie tylko wygląda inaczej, ale również inaczej się zachowuje i zupełnie inne gatunki ryb dzięki nim będzie można złowić.

Przykładowo spinning jest wędką do łowienia ryb drapieżnych. Wymaga to znacznie większego doświadczenia, dlatego tez taką wędkę powinni wybierać wędkarze, którzy mają już nieco doświadczenia na ten temat.

Wędki karpiowe jak sama nazwa wskazuje, służą do łowienia karpi. Koniecznie jednak do takiej wędki trzeba się dodatkowo wyposażyć w podstawkę, ponieważ jest to wędka dosyć sztywna i ciężka, co powoduje, że trzymanie jej w rękach może powodować niemałe trudności.

A co z montażem?

Warto również mieć na uwadze fakt, iż występują różne sposoby na zmontowanie wędki. Najczęściej jest to wędka teleskopowa, której poszczególne elementy po prostu się wysuwają z niej, lub też wędka segmentowa, która wymaga ręcznego złożenia poszczególnych segmentów wędki.