Prawidłowe zabezpieczenie wędki w trakcie transportu to podstawa prawidłowego dbania o sprzęt. Wędki wcale nie są tak wytrzymałe, jak mogło by się wydawać. Prawidłowe przechowywanie oraz transport wędek przedłuża ich sprawność. Jak wybrać odpowiedni pokrowiec na wędki?  

Jedna, dwie, trzy a może cztery komory? 

Pokrowiec na wędki może być jednokomorowy, ale produkowane są pokrowce, które mają nawet cztery komory. Zastanawiając się nad wyborem pokrowca warto zastanowić się nad ilością potrzebnych komór. To, że dziś wędkarz ma jedną wędkę nie znaczy, że za kilka miesięcy się to nie zmieni. Może warto zabezpieczyć się i na przyszłość kupić większy pokrowiec? Warto również zastanowić się, czy nie wolimy rozdzielić wędek na kilka pokrowców? 

Rozmiar ma znaczenie

Kupując pokrowiec na wędki musimy zwrócić uwagę na rozmiar. Chcąc prawidłowo zmierzyć wędki należy je złożyć, zabezpieczyć, a następnie zmierzyć ich długość. Do uzyskanego rozmiaru należy dodać 2-3 cm, które pozwolą na swobodne wkładanie i wyjmowanie wędki z pokrowca. 

Usztywnienia, szelki, rzepy…

Dobry pokrowiec na wędki jest uszyty ze sztywnego, wodoodpornego materiału. W środku dodatkowo ma zabezpieczenia z gąbki lub pianki, by amortyzować wstrząsy i ewentualne uderzenia. Rzepy zabezpieczają wędki przed przesuwaniem. 

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie pokrowca na wędki to sposób transportu. Szelki, które pozwalają założyć pokrowiec na plecy to duże udogodnienie. Ucho do trzymania to podstawa.