• Polecamy...

Turystyka medyczna – co to oznacza?

/

Turystyka medyczna nie jest zjawiskiem nowym na świecie. Znana jest już od starożytności, jej prekursorem był Hipokrates, który polecał swym pacjentom wyjazdy w celach leczniczych. Turystyka medyczna to forma turystyki wypoczynkowej połączonej z wizytami w uzdrowiskach, klinikach i gabinetach lekarskich. Ma to na celu poprawę stanu zdrowia lub też wyglądu, poprzez korzystanie z usług specjalistów z różnych dziedzin medycznych. W trakcie takiego wyjazdu oferowane są rożne formy wypoczynku w celu regeneracji sił fizycznych i psychicznych, zwiedzanie ciekawych miejsc i rozrywkę kulturalną, co zapewnia atrakcyjne spędzenie czasu dla zagranicznych gości- pacjentów.

Do Polski z roku na rok przyjeżdża coraz więcej turystów medycznych z wielu krajów europejskich, głównie jednak z Anglii, Niemiec, Szwecji, Dani i Norwegi. Głównym motywem takiego wyjazdu są względy ekonomiczne. Turyści medyczni najczęściej korzystają z zabiegów i operacji które są nierefundowane w ich ojczystym kraju przez ubezpieczenie zdrowotne, a koszty leczenia prywatnego znacznie przewyższają te obowiązujące w naszym kraju. W Polsce można skorzystać z usług medycznych które są dużo tańsze niż w krajach zachodnich, a poziom tych usług jest na takim samym, a czasem nawet na wyższym poziomie. Usługi tego typu stały się też popularne dzięki powszechnej dostępności wiedzy na ten temat.

Pacjenci turystyki medycznej​Potencjalny pacjent może bez problemu wyszukać specjalistę w danej dziedzinie za pomocą internetu, sprawdzić ceny, porównać poziom oferowanych usług, a także wybrać atrakcyjne dla niego miejsce w którym chce spędzić wolne dni. Często też trafiają do danej palcówki poprzez rekomendacje znajomych, którzy wcześniej skorzystali z takich usług. Wielu ludziom zależy również na dyskrecji i intymności, dlatego wolą pojechać do innego kraju w celu poprawy wyglądu czy estetyki swojego ciała, tak aby nie zostało to rozgłoszone publicznie. Turyści medyczni najczęściej szukają specjalistów z dziedziny onkologii, schorzeń naczyniowo – sercowych, stomatologii, chirurgii plastycznej oraz rzadkich chorób. Krajami które przodują w świecie w turystyce medycznej są Indie i Tajlandia, które od lat promują swój potencjał medyczny na arenie międzynarodowej.