• Polecamy...

Charakterystyka turystyki medycznej

/

O turystyce medycznej mówi się najczęściej jako o podróży poza granice kraju zamieszkania po to tylko, aby uzyskać pomoc medyczną. Jej wzrost popularności sprawia, że skupia na sobie uwagę naukowców, polityków, a nawet mediów. Jeszcze jakiś czas temu charakteryzował ją jeden tylko kierunek przepływu, turyści z krajów słabiej rozwiniętych przenosili się bowiem do krajów wysoko rozwiniętych, w których dostępne były usługi medyczne, których nie dało się zapewnić w ich ojczyźnie. Tymczasem obecnie mamy do czynienia nie tylko ze zmianami ilościowymi, ale i jakościowymi dotyczącymi mobilności pacjentów.

Coraz częściej mamy więc do czynienia z turystami z krajów wysoko rozwiniętych pojawiających się w państwach o nieco niższym stopniu zaawansowania rozwojowego. W krajach biedniejszych usługi medyczne są znacznie tańsze, okazuje się przy tym, że ich poziom nie jest wcale niższy.

Wśród czynników odpowiadających za rozwój turystyki medycznej wskazuje się również na większą dostępność tanich lotów, lepszy niż dotychczas marketing internetowy oraz bardziej powszechny dostęp do informacji na temat konkretnych usług medycznych. Co więcej, już po przeprowadzeniu zabiegów, turyści często decydują się na zwiedzanie, uczestnictwo w wycieczkach oraz w innych formach działalności turystycznej. Bywa i tak, że korzystają z ośrodków oraz hoteli SPA & Wellness. Turystyka medyczna rozwija się na całym świecie i przynosi coraz większe zyski.